وبسایت فرهنگی مذهبی ابن تیهان

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیةوالنصر:آمین

وبسایت فرهنگی مذهبی ابن تیهان

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیةوالنصر:آمین

تعجیل امر فرج مولا امام عصر(عج) صلوات

طبقه بندی موضوعی
پیوندهای روزانه


داستان زندگی مریم مجدلیه، زنی که حضرت عیسی(ع) او را نجات داد

 

 

 

مریم مجدلیه، از مؤمنان و نزدیکان حضرت عیسی( ع) بود

 

واژه‌ی "مجدلیه" در نام او  اشاره به شهری به نام "مجدله" در کرانه‌ی غربی دریاچه‌ی تیبریاس دارد. مریم مجدلیه  به "سن مری مگدلین" نیز معروف است.

مریم مجدلیه که بود؟
مریم مَجدَلیّه، از مؤمنان و نزدیکان حضرت عیسی( ع) بود. وی در آغاز زن بدکاره ای بوده که پس از رو به رو شدن با عیسی( ع) به وی ایمان آورد و به نقل کتاب مقدس، عیسی( ع) ارواح پلید را از درون وی بیرون کرد، بعد از آن وی در شمار مؤمنان به عیسی( ع) قرار گرفت. بنابر اعلام کتاب مقدس،مریم مجدلیه از کسانی است که عیسی( ع) پس از عروج بر وی ظاهر گشته و حیات خود را بدان ها اعلام کرد .


سرگذشت مریم مجدلیه

بر پایه انجیل، مریم مجدلیه زنی تن فروش و بسیار زیبا بوده است. روزی اهلِ شهر به دنبالِ وی می افتند تا او را سنگ سار کنند. مریم مجدلیهمی گریزد تا به عیسی میرسد . عیسی داستان را از پیگیرانِ مریم می پرسد و آنان میگویند که ما می خواهیم وی را از برای گناهانش سنگ سار کنیم. عیسی میگوید بسیار خوب چنین کنید ولی نخستین سنگ را کسی بزند که گناهی نکرده باشد( انجیل یوحنا- باب هشتم- آیات ۱ تا ۱۱). این سخنِ عیسی ایشان را شرمنده و پراکنده ساخت و جانِ مریم مجدلیه را رهانید و از آن پس وی یکی از یاران نزدیک حضرت عیسی( ع) گردید.


به نام مجدلیه در انجیل لوقا ۸:۲ اشاره شده:
چندی بعد عیسی سفری به شهرها و دهات ایالت جلیل کرد تا همه جا مژدهٔ ملکوت خدا را اعلام کند. آن دوازده شاگرد و چند زن که از روح پلید یا از امراض شفا یافته بودند هم وی را همراهی می کردند. مریم مجدلیه که عیسی هفت روح پلید را از وجود وی بیرون کرده بود. یونا، همسر خوزا( رئیس دربار هیرودیس)، و سوسن از جمله این زنان بودند. ایشان و بسیاری از زنان دیگر از دارایی شخصی خود، عیسی و شاگردانش را خدمت می کردند.

 

 

 قدیمی ترین نسخهٔ پیدا شده از انجیل مریم به حدود قرن دوم میلادی برمیگردد


انجیل مریم مجدلیه
انجیل مریم یک انجیل اپوکریفا (که شش صفحه نخست و صفحات پایان این انجیل دردسترس نیست) است. قدیمی ترین نسخهٔ پیدا شده به حدود قرن دوم میلادی برمیگردد ، که به زبان قبطی و بر روی کاغذ پاپیروس نوشته شده است. امروزه با این که صفحات زیادی از این انجیل دردسترس نیست ولی به زبان های مختلف از جمله آلمانی و انگلیسی به چاپ رسیده. در این انجیل، از عیسی با عنوان نجات دهنده نامبرده شده است.


آیا در پیش مسیحیان مقام وی بالاتر از حضرت مریم مادر عیسی( ع) است؟
در مورد جایگاه مریم مجدلیه نسبت به حضرت مریم مادر عیسی( ع) باید گفت؛ مجدلیه چنانچه جایگاه ویژه ای در بین مسیحیان دارد و کتاب مقدس بارها از وی یادشده است، ولی به اعتقاد ما مقایسه ی وی با مریم مقدس( س) قیاسی نابه جا است؛ برای این که مشخص است که جایگاه مریم مقدس، بالاتر و رفیع تر است.


در مورد شهرت مریم مجدلیه هم باید گفت؛ این شهرت بیش تر برای داستان توبه ی وی است. اینگونه افراد پشیمان از گناه، معمولاً در مجالس پند و اندرز بیش تر مورد گفتگو قرار می گیرند؛ بنابراین به نظر می‌اید که بیش تر مورد توجه هستند.

منابع:

islamquest.net

fa.wikipedia.orgموافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۳/۲۴
محسن حسینی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی